korisno
Test frekvencijskog odziva
Testirajte frekvencijski opseg Vašeg audio sustava uz pomoć zvučnih datoteka!
Fazni test
Testirajte faznu ispravnost Vašeg zvučničkog sustava
naj...naj...
linkovi
Gramofon i gramofonska ploča - osnove
Povijest gramofona seže još u XIX stoljeće, odnosno 1887. godinu kada je Emil Berliner patentirao prvi gramofon. Gramofon, ali i gramofonska ploča su tijekom vremena napredovali, od samih materijala izrade do načina pogona, ali princip reprodukcije zvuka ostao je isti: vibracije igle u spiralnim brazdama u (poli)vinilnoj ploči prenose se do zavojnice u tijelu zvučnice gdje se inducira napon koji se žicom prenosi do pretpojačala, pojačala i na kraju zvučnika.
Standard su dva promjera ploča: 8" - 33 1/3 o/min (LP) i 8" - 45 o/min (SP). U praksi su se pojavljivala dva principa pretvorbe vibracija u napon: MM (moving magnet) i MC (moving coil) zvučnice. MC zvučnice su tražile posebna pretpojačala zbog principom rada višestruko manjih induciranih napona, ali im je i cijena bila viša a kvaliteta reprodukcije bolja. I MM i MC pretpojačala su morala imati posebnu frekventnu karakteristiku (tzv. RIAA - Recording Industry Association of America) standardiziranu 1955. godine koja definirala da se niske frekvencije prilikom snimanja guše a prilikom reprodukcije pojačavaju iz slijedećih razloga: velike amplitude niskih frekvencija urezane u ploču imale bi za posljedicu teže zadržavanje igle u brazdi, ubrzano trošenje igle i ploče uslijed potrebne veće gazne sile, te manju gustoću zapisa zbog širine brazde potrebne za urezivanje potrebne amplitude niskih frekvencija.
Za pogon tanjura gramofona uglavnom se koriste remenski prijenos (elektromotor postavljen na šasiju gramofona preko remena pogoni tanjur) ili direktni prijenos (osovina elektromotora direktno pogoni tanjur), gdje je remenski prijenos pobjednik po pitanju zvučnih svojstava.
Gramofonske ploče osjetljive se na izvore topline, te na prašinu. Pažljivo uskladištenje jamac je za dugi životni vijek istih.
Iz svega navedenog vidljivo je da je za kvalitetnu reprodukciju zvuka sa gramofonske ploče potrebno ispuniti puno preduvjeta. Velikoserijski gramofoni sa jednostavnim ručkama, lagane izrade bez kvalitetne zvučnice ih definitivno ne ispunjavaju. Potrebno je odvojiti priličnu količinu novca da bi se iz gramofonske ploče izvukao maksimum. No, uz sve polemike između "vinil" i "CD" klana u stilu "što je bolje?" suhoparne brojke dobivene mjerenjem pokazuju premoć CD-a, i to uz puno manje uloženih sredstava.
Svim onima koji posjeduju vrijednu kolekciju gramofonskih ploča, a imaju sve manje mogućnosti da ih slušaju predlažemo da ih digitaliziraju. Više o uslugama digitalizacije gramofonskih ploča možete pročitati u rubrici USLUGE.
autor: administrator

